flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Пам"ятка для представників ЗМІ

05 вересня 2023, 14:08

 

Пам’ятка 
для представників ЗМІ щодо поводження під час судового розгляду справ

у Кагарлицькому районному суді Київської області

Шановні представники засобів масової інформації, ця пам’ятка має на меті врегулювати питання співпраці прес-служби суду(відповідальних осіб) з мас-медіа та загальновживані правила і норми поведінки представників ЗМІ в Кагарлицькому районному суді Київської області під час висвітлення розгляду судових справ у залі судового засідання.

Кагарлицький районний суд переконливо просить представників ЗМІ, які відвідують приміщення суду, дотримуватися певних правил і норм поведінки в суді, процесуальних вимог законодавства, внутрівідомчих інструкцій та загальноприйнятих морально-етичних норм.

У відповідності до статті 129 (ч. 7) Конституції України, стаття 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачають, що судові рішення, судові засідання та інформація щодо справ, які розглядаються судом, є відкритими, крім випадків, установлених законом. Розгляд справ у судах відбувається відкрито, за винятком розгляду справи у закритому судовому засіданні. У відкритому судовому засіданні мають право бути присутніми будь-які особи.

Дату, час і місце проведення відкритого судового засідання в Кагарлицькому районному суді Київської області можна дізнатися на офіційному веб-сайті суду (http://rk.ko.court.gov.ua/sud1021/csz/ ) у рубриці «Список справ, призначених до розгляду».

ЗАКРИТІ СУДОВІ ЗАСІДАННЯ

Суд ухвалою може оголосити судове засідання або його частину закритими з метою нерозголошення державної чи іншої таємниці, що охороняється законом, захисту особистого та сімейного життя людини, в інтересах малолітньої чи неповнолітньої особи, а також в інших випадках, установлених законом.

Під час розгляду справи в закритому судовому засіданні можуть бути присутні ЛИШЕ особи, які беруть участь у справі, а в разі необхідності - експерти, спеціалісти, перекладачі та свідки.

Якщо під час закритого судового засідання буде встановлено, що інформація з обмеженим доступом є суспільно значимою або доступ до інформації обмежено з порушенням закону, суд постановляє ухвалу про її дослідження у відкритому судовому засіданні.

Якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, прилюдно проголошується лише резолютивна частина рішення.

 

ВІДКРИТІ СУДОВІ ЗАСІДАННЯ

Судове рішення, ухвалене у відкритому судовому засіданні, проголошується прилюдно.

Всі судові рішення  Кагарлицького районного суду Київської області розміщуються в Єдиному державному реєстрі судових рішень, тому кожен громадянин має можливість ознайомитися із судовими рішеннями у будь-якій розглянутій у відкритому судовому засіданні справі, які набрали законної сили, скориставшись реєстром http://www.reyestr.court.gov.ua/ .

Це право може бути обмежено відповідно до закону в інтересах нерозголошення конфіденційної інформації про особу, державної чи іншої таємниці, що охороняється законом.

Особи, присутні в залі судового засідання, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби (наприклад, здійснювати звукозапис на мобільний телефон, диктофон).

Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, крім тих, які є суб'єктами владних повноважень.

Для здійснення фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню представникам ЗМІ потрібно звернутися із КЛОПОТАННЯМ до судді-доповідача (головуючого) у справі (зразок клопотання розміщено на офіційному веб-сайті суду _______адреса HTTP://__________).

При цьому знімати в залі судового засідання ДО надання судом відповідного дозволу НЕ МОЖНА. Встановлювати та вмикати апаратуру в залі судового засідання дозволяється ПІСЛЯ оголошення судом ухвали ПРО ДОЗВІЛ фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису. Відповідне клопотання має бути подано ДО ПОЧАТКУ судового засідання.

Для здійснення прямої радіо- чи телетрансляції судового засідання представникам ЗМІ потрібно заздалегідь, але не пізніше, ніж за день що передує даті судового засідання звернутися до суду з проханням надати дозвіл на встановлення спеціального обладнання у приміщенні суду.

Суд може визначити місце в залі судових засідань, з якого має проводитися фото- кінозйомка, відео- і звукозапис.

Особливості фото- і відеозйомки у приміщенні суду, 
де перебувають відвідувачі в очікуванні інших судових засідань:

Відповідно до ст. 307 Цивільного кодексу України фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.

Журналісти, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватися визначених законодавством загальних правил поведінки в залі судового засідання:

  • вставати при вході до зали судового засідання суддів та при їх виході;
  • заслуховувати стоячи рішення суду;
  • дотримуватися тиші;
  • виконувати розпорядження головуючого судді у справі;
  • додержуватися в судовому засіданні встановленого порядку;
  • утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених в суді правил;

Нагадаємо, що для учасників судового процесу статтею 161 Цивільного процесуального кодексу України та статтею 329 Кримінального процесуального кодексу України  визначено форму звернення до головуючого судді/суддів колегії  «Ваша честь» або "Шановний суд" .

Пам’ятайтеПрисутні у залі судового засідання журналісти 
не є учасниками судового процесу.

Представники ЗМІ, присутні на судовому засіданні (якщо вони не є стороною у справі) – просто спостерігачі, яким законодавство НЕ НАДАЄ права ставити питання суддям або сторонам у справі в ході судового засідання.

За НЕПОВАГУ ДО СУДУ І СУДДІ винні особи притягаються до відповідальності (ст. 129 Конституції України). Питання про притягнення особи до відповідальності за прояв неповаги до суду вирішується судом негайно після вчинення порушення.

Негативні наслідки порушення правил поведінки в суді.

  • Попередження: за порушення правил поведінки у судовому засіданні.
  • Видалення порушника із зали: за порушення порядку після того, як суд виніс попередження.
  • Штраф або адміністративний арешт: за прояв неповаги до суду.

 

З повагою

керівництво Кагарлицького районного суду

Київської області